Czwartek, 20 września 2018. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Wójt Gminy Dźwierzuty zaprasza na dożynki

2014-09-05 09:31:41 (ost. akt: 2014-09-05 09:49:15)

W najbliższą niedzielę, 7 września, odbędą się ostatnie w powiecie dożynki gminne. Zapraszamy do Dźwierzut na wspólne obchody święta plonów.


Z Czesławem Wierzukiem, Wójtem Gminy Dźwierzuty rozmawiamy o znaczeniu rolnictwa dla rozwoju gminy i dożynkowej tradycji.

— Jak w tym roku będą wyglądać dożynki gminne w Dźwierzutach?
— Tegoroczne dożynki gminne to przede wszystkim bardzo bogaty i zróżnicowany program artystyczny, ale również obfitość stoisk sołeckich, wieńców dożynkowych, atrakcji dla dzieci, propozycji dla mieszkańców i gości. Myślę, że warto z nami być, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie. Będzie muzyka ludowa, szanty, muzyka młodzieżowa, występy na wesoło, pokazy iluzji czy tradycyjnie pokaz sztucznych ogni. Całość poprowadzi Pan Ryszard Rembiszewski, prowadzący losowanie Toto-Lotka, którego wszyscy znamy z telewizji.


— Jakie znaczenie dla rozwoju gminy mają rolnicy? Jak gmina wspiera rolników?

— Gmina Dźwierzuty, to największy potencjał rolniczy w powiecie. Nasi rolnicy produkują rocznie ponad 11 mln litrów mleka. Ponad połowę powierzchni stanowią grunty rolne, na których uprawia się zboża, głównie pszenicę, pszenżyto i rzepak oraz kukurydzę na paszę dla bydła, którego pogłowie wzrosło w ostatnich latach do 7.388 szt. Pozostała powierzchnia to użytki zielone i pastwiska. Dzisiejszy rolnik, to prawie przedsiębiorca i pracodawca dla lokalnej społeczności. Gmina nie ma wpływu na to co dzieje się na naszym rynku rolnym. Zbudowała natomiast infrastrukturę : wodę, kanalizację na wsi, remontuje drogi, świetlice , strażnice, aby poprawić warunki życia dla swoich mieszkańców.
Najlepsi rolnicy, przedsiębiorcy i inni zostaną wyróżnieni na dożynkach gminnych w dniu 7.09.2014r.
 
— Od kiedy w gminie jest kultywowana tradycja dożynek?
— Dożynki Gminne organizowane są odkąd pamiętam. To tradycja sięgająca dziesiątek lat wstecz. Rolnicy cały rok ciężko pracują na efektywność swoich zbiorów i po udanych żniwach należy im się podziękowanie oraz uznanie za trud włożony w dobro, z którego wszyscy korzystamy.

— Jak ważne są dożynki?
— Dożynki to bez wątpienia najważniejsze święto w Gminie Dźwierzuty. Jak wspomniałem wcześniej. Obchodząc święto plonów chcemy uczcić udane zbiory, podziękować rolnikom za tegoroczne plony, jak i również zintegrować mieszkańców gminy, zaprosić do wspólnej zabawy. Dożynki to dzień, który jest Świętem Wszystkich Mieszkańców Gminy. Kończąc pragnę serdecznie zaprosić wszystkich na Plac Strażacki OSP gdzie odbędą się Dożynki Gminne Dźwierzuty 2014.


Tylko ciekawe informacje:Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://wielbark.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages