środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Ferie z historią

2016-02-09 09:52:57 (ost. akt: 2016-02-09 09:59:46)

Ferie zimowe dobiegły końca. Ciekawą, społeczną inicjatywę na ten okres przygotowało sołectwo Orzyny. Sołtys Wiesław Domalewski, w porozumieniu 
z dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Ziemi Mazurskiej w Orzynach, panią Małgorzatą Kukowską, zaproponował dzieciom cztery dni zajęć (po dwa 
w tygodniu) o charakterze poznawczo – artystycznym o Mazurach.

I tak odbyły się zajęcia o historii naszego regionu od pradziejów poczynając. W ich trakcie wśród dzieci pojawił się Prus i Krzyżak (synowie sołtysa). Później uczestnicy zajęć poznali lokalne bajki i wierzenia mazurskie, czego efektem były prace plastyczne ilustrujące kłobuka. Następny dzień, to warsztaty teatralne (sołtys jest liderem grupy teatralnej Domalesia). Tu odbyły się lekcje choreografii i wykonano rekwizyty na Noc Świętojańską ( gminna impreza odbędzie się w Orzynach 2 lipca ).
Kolejne zajęcia zostały zrealizowane z udziałem pana Tomasza Żukowskiego, leśniczego z leśnictwa Rańsk. Uczestnicy spotkania poznali wiele ciekawostek 
i tajników mazurskiej flory i fauny. Dzieci mogły też zobaczyć nie tylko zdjęcia i filmy oraz usłyszeć odgłosy zwierząt, ale i dotknąć spreparowane okazy, w tym – czaszki bobra, wilka czy niedźwiedzia.
Ostatni dzień zajęć to wyjazd do Muzeum Mazurskiego w Szczytnie, gdzie oprócz zwiedzania również odbyły się zajęcia plastyczne poprowadzone przez panią Elżbietę Stankiewicz z Nowych Kiejkut.
Na zakończenie spotkań wszyscy zjedli pyszny, przygotowany przez żonę sołtysa, galaretkowy tort oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci. Uczestniczyło 
w nich łącznie 26 uczniów. Na koniec dopytywały też, czy podobne będą 
i w przyszłym roku. Póki co - efekty zimowych spotkań będzie można z początkiem lata zobaczyć w Orzynach. Część z uczestników weźmie bowiem udział w spektaklu w trakcie sobótkowej nocy, a przy tej okazji wystawione zostaną także prace plastyczne.
Wartym zwrócenia uwagi jest fakt, że większość zajęć osobiście prowadził sołtys Orzyn, a pomagały mu panie uzdolnione artystycznie z sołectwa. Oby więcej takich inicjatyw społecznych.

Artykuł internauty


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages