środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

10-lecie Zespołu "Wrzosy"

2016-11-04 09:20:00 (ost. akt: 2016-11-03 14:23:13)

Autor zdjęcia: Arch. Zespołu

Minie wkrótce 10 lat od momentu, kiedy Zespół „Wrzosy” z Dźwierzut rozpoczął swoją działalność na IX Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w grudniu 2006r. - To 10 lat wspólnego działania a właściwie wspólnego śpiewania przeminęło szybko, tak jak całe życie człowieka, które przemija szybko, szczególnie w tej drugiej połowie - zapewnia Bogumiła Siedlecka szefowa zespołu.

10 lat w dobrych i złych chwilach, w smutkach i radościach, w sukcesach i porażkach - Zespół Wrzosy ma wiele wspomnień z tych wspólnych lat.Po jubileuszu 5-lecia wspólnej pracy, członkowie zespołu otrzymali wyróżnienie Juranda nadanego przez Kapitułę za szczególne osiągnięcia w sferze kulturowej (08.04.2011r.). 5-lecie działalności świętowali 19.11.2011r. W działalności Zespołu swoje miejsce zaznaczył Stefan Bałdyga. Był on kierownikiem „Wrzosów” od chwili powstania do 29.07.2008r. Protokołem z dnia 31.07.2008r. dokonano wyboru kierownika Zespołu, którym zastała Bogumiła Siedlecka.
- Przyjęłam tę funkcję, bowiem po przejściu na emeryturę odczuwałam brak kontaktu z ludźmi i było mi z tym źle - wspomina kierowniczka Zespołu. - Liczyłam na to, że praca w Zespole pozwoli mi ten kontakt w miarę utrzymać i tak też się stało - dodaje.
W okresie 10-lecia zmieniał się skład Zespołu. Powiększył się o dwie panie – Kazimierę Klobuszeńską i Halinę Zawistowską. Jednak odeszło z niego 5 pań, którym stan zdrowia lub inne przyczyny nie pozwoliły na dalszą pracę. Była to Weronika Babiel, Józefa Pianka, Maria Drobot, Janina Ostaszewska i Jan Mierzejewski. Tragicznym przeżyciem była śmierć Wandy Mierzejewskiej – najmłodszej członkini Zespołu. Odchodząc pożegnała swoje koleżanki słowami: „dziewczyny, dobrze Wam idzie, ja już nie muszę z Wami śpiewać”.

W ostatnim 5-leciu Zespół zarejestrował w swojej kronice 180 występów ogółem, w tym w gminnym środowisku 99 występów, poza gminnym środowiskiem 81, co oznacza przeciętną roczną 30 występów. Wyjątkowym miejscem występu "Wrzosów" była Sala Kongresowa Pałacu Kultury w Warszawie na XIII Zjeździe Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, także w Warszawie i Olsztynie. Wiele występów odbywało się w różnych miejscach naszego województwa, przy różnej ich tematyce, którą określali organizatorzy, ustalając regulaminy występów. Większość imprez miała charakter przeglądów, bez ich oceny. Jeśli takowa była, to na wielu z nich Zespół był zauważany zarówno pod względem przedstawionego programu jak i jego wykonania. Może się pochwalić I miejscem na VI Powiatowym Festiwalu Seniorów w Rozogach i III miejscem na I Festiwalu Kultury Ludowej także w Rozogach, w którym brało udział 11 zespołów. Pierwsze miejsce uzyskał zespół na VII Spotkaniu z Folklorem w Miłakowie. Było też wyróżnienie na Festiwalu Pieśni Religijnej w Janowie Kościelnym i wyróżnienie specjalne Fundacji Społeczeństwa Informacyjnego w konkursie „O finansach w bibliotece...”, na które składała się piosenka o tym tytule, opracowana przez Zespół „Wrzosy”. Zespół zauważono i nagrodzono na XXX Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach w 2014 roku prowadzonym przez Tadeusza Drozdę – satyryka. Zespół występował kilkakrotnie w radiu Olsztyn w audycji „Raz na ludowo”.
- Podsumowując 10-lecie działalności Zespołu „Wrzosy” i nasze w niej odczucia, czasami stawiamy sobie pytanie, jak się to mogło stać, że doczekaliśmy się tego jubileuszu - mówi pani Bogumiła. - Były bowiem momenty, kiedy chcieliśmy to zakończyć i nie przezywać tego czego nie musieliśmy. Przecież na emeryturze chcieliśmy żyć w spokoju, bez stresów, bliżej rodziny. W tym wszystkim jednak przeważała jakaś siła, która podtrzymywała nas w tym trwaniu, a każdy następny występ odrzucał od nas te myśli. Chcieliśmy pogłębiać proces integracji z ludźmi, poszerzać krąg naszych znajomości. Każde spotkanie dawało nam życiową radość, która zapobiega izolacji społecznej, bowiem „życie przyjemne bywa, gdy się go z ludźmi wspólnie przeżywa”. Trwanie w Zespole „Wrzosy” to także realizacja naszego motta życiowego, które brzmi: „I my też chcemy coś znaczyć w gminie” - zapewnia.
Na okoliczność swej działalności Zespół prowadzi kronikę, w której rejestruje swoją pracę. Są to zdjęcia z występów, wycinki z gazet, dyplomy. Obecnie wydarzenia z życia„Wrzosów” na bieżąco są archiwizowane już w IV-tym tomie.
- Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń, które miały miejsce - opowiada kierowniczka zespołu. - Ważne, abyśmy dobrze się w nim czuli i spełniali podstawowe jego cele, którymi są popularyzacja folkloru i promocja amatorskiego ruchu kulturalnego, kontynuowanie naszych pasji twórczych wśród publiczności do czasu dopóki „w duszy gra” - zapewnia.

Zespołowi "Wrzosy" Zespół Redakcyjny Naszego Mazura życzy dużo zdrowia i sił na kolejne występy, satysfakcji ze swojej pasji oraz kolejnych pięknych Jubileuszy!

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages