środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Są dumni, że mieszkają w Rumach

2016-11-05 21:00:00 (ost. akt: 2016-11-04 22:39:55)

Autor zdjęcia: Arch. Sołectwa Rumy

- Cała nasza siła tkwi w „Nas”, w tym, że trzymamy się wszyscy razem -mówią mieszkańcy niewielkiej miejscowości Rumy w Gminie Dźwierzuty. - Każdy z nas, niezależnie od wieku i płci oraz wyznawanej ideologii ma swoje własne miejsce na świecie. Miejsce, w którym się urodził, wychował, w którym czuje się „ u siebie”, do którego wraca chociażby myślami, ilekroć jest zmuszony się z nim rozstać. Dla nas nasza wioska to taki właśnie świat, tworzymy w nim małą ojczyznę, którą bardzo kochamy - zapewniają.

Co decyduje o tym, że dla całej społeczności Rum ich wioska jest tak niezwykła? Zdawać by się mogło, że jest to wieś jak każda inna. Ot, zwykły kawałek ziemi, zamieszkany przez normalnych ludzi, gdzie czas stanął w miejscu a życie toczy się zwykłym torem. Jednak każdy, kto gościł w Rumach choćby jeden, jedyny raz wie, że nie ma nic bardziej mylnego, niż pojmowanie tej miejscowości w takich kategoriach. Przestrzeń ta ma w sobie coś niesamowitego i niepowtarzalnego, a jej atmosferę tworzą wyjątkowi mieszkańcy, pełni pasji i o nieposkromionej wyobraźni.
Kalendarz jest zapełniony po brzegi imprezami, uroczystościami, mniejszymi lub większymi przedsięwzięciami, w które angażuje się znacząca większość społeczeństwa. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - od dzieciaka do seniora. Tu każdy czuje się jak jedna, wielka rodzina.
- Dokładamy wszelkich starań, by spotykać się jak najczęściej na imprezach takich jak coroczny „Dzień Pieczonego Ziemniaka”, czy „Noc Świętojańska” , podczas której wszyscy wybieramy się na poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci. Dziwne, nikt inny tego kwiata nie szuka. A my szukamy. I znajdujemy - zapewnia Bogdan Jarząbek członek rady sołeckiej. - Poszukiwania są nie tylko świetną zabawą, ale uczą logicznego myślenia i radzenia sobie w sytuacjach trudnych, bowiem poszukiwacze niejednokrotnie rozwiązywać muszą niebanalne zadania i rozszyfrowywać znalezione po drodze zagadki. Takie przedsięwzięcia zdecydowanie budują więź między nami, dlatego też wszyscy chętnie w nich uczestniczą. Lubimy także organizować różnego typu konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych, np. Konkurs na najsmaczniejszą sałatkę, czy konkurs na najpiękniejszy wiersz o miejscowym OSP. Inicjatywy takie sprawiają, że ludzie chętnie angażują się w życie społeczno -kulturowe i to od najmłodszych lat - dodaje.
Największym wydarzeniem, które mieszkańcy Rum przygotowują już od 20 lat są Dożynki Wiejskie. Corocznie przybywa na nie mnóstwo gości z Gminy Dźwierzuty i nie tylko. Świętu Plonów towarzyszy festyn bogaty w rozmaite atrakcje, takie jak: występ teatru ognia, pokazy off-roadowe, maraton zumba fitness, konkursy z nagrodami, loteria fantowa, występy artystyczne oraz smakowity bufet zaopatrywane przez miejscowe gospodynie. Przygotowanie Dożynek wymaga od mieszkańców ogromu pracy, tysiąca wyrzeczeń i przede wszystkim – mnóstwo poświęconego czasu. Jednak Rumowiakom ciężka praca niestraszna. Wszelkie przygotowania, począwszy od zebrania kłosów na dożynkowy wieniec, poprzez budowanie wiat, przygotowywanie placu, kończąc na napisaniu scenariusza wystawianego przez dzieci przedstawienia - robią sami, a chwile , które spędzają razem podczas przygotowań bardzo mocno zacieśniają relacje między nami. Wiedzą, żę zawsze mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. Że nikt nigdy nie pozostanie bez pomocy, gdy zbędzie jej potrzebował.
Dlaczego wkładają w życie tej wioski tyle serca, czasu i ciężkiej pracy?
- Robimy to, ponieważ tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia - odpowiada Kamila Świderska sołtys wsi Rumy. - A komu mamy się poświęcać jeśli nie wspólnocie, która wydała nas na świat, ukształtowała nasz charakter , sprawiła że tu i teraz jesteśmy tym, kim jesteśmy ? Robimy to, gdyż w głębi serca jesteśmy przekonani, że nasze zbawienie leży w ludziach którzy nas otaczają, w tym co widzą nasze oczy, w dźwiękach które słyszą nasze uszy, w powietrzu, którym oddychają nasze płuca. A któż z nas nie pragnie zostać zbawionym - wyjaśnia.
Mieszkańcy Rum stworzyli specyficzny klimat wzajemnych relacji, poprzez realizację wspólnych przedsięwzięć, w których każdy czuje się potrzebny i uczestniczący.
- Dobro wspólne polega właśnie na poczuciu przynależności do danej grupy i bycia jej twórcą mówi Danuta Kuchcińska mieszkanka Rum. - Nasza wieloletnia praca pokazuje wartość wspólnych działań tworzących szczególną więź pokoleniową i ponadlokalną. Historia miejscowości jest ciekawa i bogata w wydarzenia. Teraz my tworzymy część tej historii, nawet tą najmniejszą – pracą naszych rąk, umysłów i serc - zapewnia.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Miecio #2107634 | 83.24.*.* 7 lis 2016 07:24

  Zobaczcie na rejestracje ich pojazdów-sama warszawka.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. super #2107014 | 185.57.*.* 5 lis 2016 22:43

   fajny artukul i ludzie tacy zgrani

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages