środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Myśliwi dzieciom

2017-01-20 13:44:56 (ost. akt: 2017-01-20 13:47:57)

Autor zdjęcia: Grzegorz Siemieniuk

Prawie 30 uczniów Szkolnego Towarzystwa Przyjaciół Lasu działającego przy Gimnazjum Publicznym im. Krzysztofa Klenczona w Dźwierzutach uczestniczyło w nietypowych zajęciach w terenie. Myśliwi z Koła Łowieckiego „Ryś” Dźwierzuty zorganizowali dla nich wyjazd do leśniczówki Jeleniowo, gdzie młodzież między innymi uczyła się rozpoznawać tropy zwierząt i poznała historię sygnalistyki myśliwskiej.

Współpraca KŁ „Ryś” Dźwierzuty z miejscowym gimnazjum trwa już kilka lat. Myśliwi kilka razy w roku wcielają się w rolę edukatorów i przekazują zdobytą przez lata doświadczeń wiedzę, młodym miłośnikom przyrody. Zajęcia z reguły odbywają się w murach szkoły, ale nie brakuje także wyjazdów w ciekawe przyrodniczo miejsca. Wiosną minionego roku uczniowie uczestniczyli w wyjeździe do Centrum Edukacji Ekologicznej w Spychowie, gdzie dowiedzieli się wielu ciekawostek o życiu mieszkańców lasu, jak też i działalności Lasów Państwowych. Tym razem myśliwi z „Rysia” postanowili zorganizować zimowy wyjazd do lasu połączony z dokarmianiem zwierzyny. Spotkanie zorganizowano 11 stycznia niedaleko leśniczówki Jeleniowo w gminie Dźwierzuty. Głównymi organizatorami wyjazdu byli Ryszard Żebrowski i Leszek Mierzejewski- myśliwi z KŁ „Ryś” Dźwierzuty i zarazem opiekunowie Szkolnego Towarzystwa Przyjaciół Lasu.
- Staramy się zawsze wypełnić ciekawie czas naszym młodym ekologom podczas takich wyjazdów - mówi Leszek Mierzejewski. – Lekcje na łonie natury to dla nich nie tylko zajęcia szkolne, ale z tego co widzimy także dobra zabawa.
W podobnym tonie o zajęciach dotyczącej edukacji ekologicznej wypowiada się dyrekcja dźwierzuckiej placówki.
- Spotkania z myśliwymi, wyjazdy do lasu stanowią ważny element w edukacji uczniów – uważa Zdzisław Manelski, dyrektor PG im. Krzysztof Klenczona w Dźwierzutach. - W ramach tej współpracy odbywają się cykliczne spotkania młodzieży z członkami koła, na których uczniowie poznają życie lasu, jego mieszkańców i w ten sposób kształtują swoją świadomość ekologiczną. Kto wie, być może w przyszłości któryś z uczniów zawodowo będzie zajmował się ochroną przyrody?
Tym razem myśliwi przygotowali dla gimnazjalistów szereg ciekawych zajęć w plenerze. Na miejscu o zawodzie leśnika, a także ciekawostkach przyrodniczych opowiedział im leśniczy Leśnictwa Zimna Woda Andrzej Dobreńko. Z kolei inny leśniczy Tomasz Żukowski – leśniczy Leśnictwa Rańsk- zaprezentował repliki dawnych rogów myśliwskich, które były wykorzystywane dawniej nie tylko podczas łowów.
- Przy pomocy tych rogów dawniej skutecznie komunikowano się w terenie – mówił leśniczy Żukowski. – Śmiało można powiedzieć, że skutecznie komunikowano się nimi tak jak dziś robicie to wysyłając krótką wiadomość tekstową, czy też dzwoniąc do drugiej osoby. Dziś współczesne sygnałówki wykorzystywane są podczas polowań zbiorowych. Stanowią ważny element kultury łowieckiej.
Gimnazjaliści mieli okazję także wysłuchać koncertu w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać”, którzy w Polsce uznawani są za jeden z najlepszych grup wykonujących muzykę myśliwską. Ciekawą lekcją przyrody dla gimnazjalistów było też dokarmianie zwierzyny. Gimnazjaliści przywieźli dla leśnych mieszkańców warzywa i zboże. Wszystko to wyłożono na pobliskim polu, gdzie kilka miesięcy wcześniej rósł jeszcze topinambur. Miejsce to chętnie odwiedzane jest przez zwierzynę. Ciekawe zajęcia zorganizowano też dla miłośników tropienia śladów zwierząt. Swoją wiedzę mogli sprawdzić oni w specjalnej konkurencji, którą przygotowali dla nich myśliwi. Do tego celu wykorzystano prawdziwe tropy pozostawione przez zwierzynę, a resztę uzupełniono o ślady, które wymodelowano dzięki specjalnym formom służącym właśnie do odczytywania tropów. Najlepsi otrzymali nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej. Spotkanie zakończono przy ognisku, gdzie serwowano m.in. bigos myśliwski.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages