środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Droga Krzyżowa w Rumach

2017-04-18 09:49:39 (ost. akt: 2017-04-18 09:53:41)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatorów

W niedzielny wieczór, 9 kwietnia w Rumach odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Było to drugie widowisko pasyjne, przygotowane przez mieszkańców wsi, choć droga krzyżowa w Parafii Bartołty Wielkie, do której należy wieś odbywa się od wielu lat w Niedzielę Palmową. Misterium miało charakter inscenizacji poetyckiej z elemantami teatralnych scen na wzór biblijnego przekazu.

W role historycznych postaci wcielili się mieszkańcy Rum, którzy z prawdziwym przejęciem odegrali sceny ostatniej drogi Jezusa, podążając w korowodzie za krzyżem z oświetlonymi pochodniami. Tłum szedł drogą od strony zachodniej miejscowości do kaplicy. W trakcie drogi zatrzymywano się przy stacjach męki pańskiej oznakowanymi brzozowymi krzyżami z płonącym zniczem, przy których rozważano poszczególne sceny. Wspólna droga, wsłuchiwanie się w słowa oraz w oryginalną muzykę z Jerozolimy była wyjątkową chwilą refleksji nad swoim życiem, nad tym co minęło i tym, co ma nadejść. Będąc w drodze razem z ludźmi, którzy są nam bliscy, jak też z nieprzyjaciółmi mamy jeszcze nadzieję, że los może być darowany, że jeszcze wszytko może się zmienić. Ale każdy z nas wie, że ma własną niepowtarzalną drogę w czasie i w przestrzeni, którą tak naprawdę musi przejść sam, choćby wokół był tłum. I o tym rozmyślano podczas wiejskiej drogi krzyżowej w Rumach.
Inscenizacja wywarła duże wrażenie na zgromadzonych i wspólna praca około 30 osobowej grupy zaowocowała kolejną wyjątkową inscenizacją.
W rolach głównych wystąpili: Jezus – Tomasz Witczak, Matka – Ada Kubicka, Narratorzy: Monika Romanowska, Joanna Kubicka.
W pozostałych rolach: Waldemar Gwiazda, Danuta Gwiazda, Bogdan Jarząbek, Anna Lorenz, Szymon Gwiazda, Barbara Świderska, Jarzy Świderski, Kamila Świderska, Danuta Kuchcińska, Anna Błażewicz, Marek Więcek, Rafał Klomfas, Andrzej Kubicki, Jakub Bednarek, Anna Bednarek, Rafał Damięcki, Lilianna Nartonowicz, Dorota Witczak, Stanisław Furtak, Paweł Szczygielski, Zofia Kubicka, Małgorzata Dobrowolska, Ryszard Mallek, Paweł Mallek, Fryderyk Romanowski, Marcin Dudziński, OSP Rumy.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Brajan #2230239 | 94.254.*.* 24 kwi 2017 19:32

  To w Rumach, Mariusz Kazmierczak chodzil za stodole srac?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. obserwator #2226424 | 94.254.*.* 20 kwi 2017 12:27

  A informacji o Misterium w Targowie brak. Szkoda, bo było niesamowite.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages