środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Jubileusz 20-lecia powstania kaplicy oraz Muzeum Regionalnego w Sąpłatach

2017-07-23 07:32:55 (ost. akt: 2017-07-23 07:35:53)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatorów

20 lat temu w Sąpłatach, niedaleko Szczytna, powstało Muzeum Regionalne. Jego założycielką była dziennikarka Radia Olsztyn Maryna Okęcka- Bromkowa.

Oprócz występów lokalnych zespołów, goście wspominali Marynę Okęcką – Bromkową, założycielkę muzeum, która przez wiele lat gromadziła przedmioty codziennego użytku, meble, rzeźby i obrazy. W podróżach po mazurskich i warmińskich miejscowościach towarzyszyła jej Zofia Kubicka, była kierowniczka szkoły w Sąpłatach. Muzeum Regionalne w Sąpłatach powstało na bazie zbiorów, które zgromadziła Babska Izba w 1978r. Babska Izba to grupa kobiet z Sąpłat i Julianowa, które pod kierownictwem Maryny Okęckiej Bromkowej zebrały stare sprzęty, narzędzia, spotykały się i śpiewały pieśni ludowe usłyszane od ludzi z tych okolic. Były to przeważnie pieśni wileńskie, gdyż dużo ludzi z tamtych stron przesiedlono na Mazury. Maryna Okęcka-Bromkowa pisarka i redaktor Polskiego Radia w Olsztynie była znakomitym znawcą folkloru. Zespół Babska Izba na skutek zawirowań politycznych i społecznych rozpadł się. Zebrane sprzęty, narzędzia, ceramikę, kołowrotki przechowała nauczycielka Zofia Kubicka. W 1997 roku zlikwidowano szkołę w Sąpłatach, pojawiło się więc miejsce na ekspozycję tego co było już zgromadzone oraz na powiększenie ilości zbiorów. W zbiorach Muzeum Regionalnego w Sąpłatach znajduje się dużo rzeźb, ksiązek związanych z folklorem, przekazanych przez Marynę Okęcką Bromkową. W muzeum znajdują się również sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia z jakich korzystali ludzie z okolicznych wiosek. W Muzeum Regionalnym w Sąpłatach urządzono również kącik poświęcony twórczości i pamięci Maryny Okęckiej Bromkowej.

Maryna Okęcka – Bromkowa była dziennikarką radiową, pisarką, badaczką folkloru Warmii i Mazur. Od roku 1956 do 1982 pracowała w Radiu Olsztyn. Za swój cykl reportaży radiowych i audycji folklorystycznych Tropami ludzi i pieśni otrzymała najwyższe wyróżnienie radiowe Złoty Mikrofon.

XX-lecie powstania Muzeum
Uroczystości XX -lecia rozpoczęły się mszą św. celebrowaną przez trzech księży, a następnie rocznicowa impreza przeniosła się na plac przed dawną neogotycką szkołą. Główna organizatorka przedsięwzięcia Zofia Kubicka – opiekunka Babskiej Izby powitała zaproszonych gości: przedstawicieli lokalnej i powiatowej władzy, przedstawiciela Muzeum Mazurskiego w Szczytnie, doradcy Wojewody oraz sympatyków i przyjaciół Izby oraz mieszkańców i turystów. Odczczytano również listy gratulacyjne od wojewody i starosty. Część artystyczna rozpoczął występ zespołu JAŚWERKA działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dźwierzutach, pod kierunkiem Janusza Ałaja oraz zespołu RUMIANKI z pobliskich RUM. Zespół z GOK zaprezentował piosenki ludowe oraz dwie oryginalne pieśni satyryczno-ludowe autorki tego wydarzenia. Rumianki, czyli dziewczyny z sąsiedztwa wystąpiły z piosenkami poetyckimi inspirowanymi życiem i twórczością Maryny Okęckiej-Bromkowej. Otwarte na oścież były również drzwi izby, w której można podziwiać zgromadzone przedmioty z codziennego życia dawnych mieszkańców i inspiratorki tych zbiorów. Ciekawą prezentację stoiska oraz zabaw ludycznych dawnych wieków przygotowała grupa DOMALESIA, porywając zgromadzonych do tańca. Biesiadnikom nad wszystko smakowały specjały miejscowych kobiet, które przygotowały obficie zaopatrzone stoiska z domowym jadłem. W nowo zbudowanej przez sołectwo wiacie można było potańczyć do rytmów serwowanych przez DJ Student.
- Sąpłaty to urokliwa miejscowość z historią i z ludźmi, którzy ją tworzyli i nadal tworzą. Pamięć o ludziach, ich dziełach i zwykłych rzeczach, które otaczały ich w codziennym i odświętnym życiu niech pozostanie na zawsze w sercach ludzi wrażliwych i otwartych na siebie wzajemnie, na upływający czas i na pozytywną przyszłość - zapewniają mieszkańcy Sąpłat.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. oni #2295405 | 213.199.*.* 26 lip 2017 09:16

  Każdy rodzaj muzyki ma swoich odbiorców...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. On #2293639 | 78.131.*.* 23 lip 2017 22:42

   Muzyka tego typu to jedna wielka porażka.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages