Czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

Pani Kazimiera obchodziła swoje 100 urodziny!

2018-02-04 16:22:14 (ost. akt: 2018-02-04 16:48:01)

Autor zdjęcia: Radosław Dąbrowski

Na podstawie jej życia można byłoby nakręcić ciekawy film. Dostojna jubilatka cieszy się dobrym zdrowiem, lubi rozmowy, odwiedziny rodziny i sąsiadów. — Teraz to nadeszły dobre czasy dla wszystkich, nie to co kiedyś — mówi.

Gdy pani Kazimiera przyszła na świat, trwała I wojna światowa. Kiedy wchodziła w dorosłe życie, wybuchła druga. Jednak przetrwała. Jej długie życie miało blaski i cienie... Tak w wielkim skrócie wygląda historia Kazimiery Olkowskiej stulatki, która od trzydziestu lat mieszka w Dźwierzutach. Choć pani Kazimiera przeżyła wiek, to sprawia wrażenie energicznej i zadowolonej z życia osoby. Ciągle lubi rozmawiać z innymi i często dowcipnie komentuje to, co ją w życiu spotyka. A jaka jest jej recepta na długowieczność? Uśmiech, pogoda ducha, zdrowe odżywianie i modlitwa.

Pani Kazimiera przyszła na świat 30 stycznia 1918 roku w Olkach pod Makowem Mazowieckim. Trzydzieści lat temu zamieszkała z córką, Genowefą Laszczak w Dźwierzutach. — Mama to taki dobry duch naszej rodziny — mówi pani Genowefa, córka stulatki. — W swoim życiu przeżyła wiele. Wojny, ciężką pracę, biedę, śmierć męża i trzech synów. Jednak wciąż w jej oczach widać radość i miłość — dodaje.

Życie nie rozpieszczało pani Kazimiery. Przez całe życie ciężko pracowała na gospodarce. W 1938 roku wyszła za mąż za Wacława. Tworzyli piękną parę, na świat z ich małżeństwa przyszła czwórka dzieci: pani Genowefa i trzech synów. Żyli biednie, lecz zgodnie i w miłości. Niestety przyszła wojna, zostali wysiedleni pod Przasnysz. W 1949 roku pana Wacława aresztowano za działalność polityczną i osadzono w więzieniu. Mężczyzna w areszcie przesiedział prawie 6 lat.

— Mama została sama z czwórką małych dzieci — wspomina pani Genowefa. — Była bieda, jeden z braci zachorował ciężko. Niestety nie było pieniędzy na lekarstwa ani lekarzy. Zmarł mając 2,5 roku. Ciężkie to były czasy dla nas wszystkich. Życie nas nie rozpieszczało. W 1953 roku przyjechałam do stryja do Dźwierzut i zaczęłam chodzic do 7 klasy szkoły podstawowej. Wstydziłam się prosić o jakiekolwiek pieniądze. Mama ciężko pracowała, bo tata jak wyszedł z więzienia to pożył tylko 5 lat i zmarł — opowiada płacząc.

Życie pani Kazimiery to skarbnica doświadczeń i przeżyć. Choć trudno w to uwierzyć, ta kobieta przeżyła dwie wojny światowe, cały PRL i upadek komuny. 100 lat życia to nie tylko piękny wiek, lecz również historia życia na przestrzeni dwóch wieków. W tym roku na 100 z życzeniami dla pani Kazimiery pospieszyły władze gminy Dźwierzuty w osobie wójt Marianny Szydlik oraz urzędników i pracowników GOK w Dźwierzutach.

— Mama zawsze mówiła nam, że jak jest zboże i mleko to biedy nie ma — opowiada pani Genowefa. — Zawsze przyjmowała w swoim domu wszystkich gościnnie. Moje córki uwielbiały jeździć do babci na wakacje, pomagać przy żniwach. I do dziś wspominają smaczną jajecznicę jaką serwowała m babcia. Już w sobotę wnuki i prawnuki przyjadą do nas, by swiętować setne urodziny swojej babci. Bedzie gwarnie i wesoło, tak jak mama lubi. Bo wciąż ma w sobie wiele pogody ducha — zapewnia.

Ludzie starsi, tacy jak pani Kazimiera to tak naprawdę skarbnica wiedzy. Warto ich szanować i doceniać. Czerpiąc z ich wiedzy i doświadczenia jesteśmy w stanie żyć bardziej świadomie, a to prosta droga ku temu, by nasze życie stało się po prostu szczęśliwsze.

Redakcja Naszego Mazura życzy Szanownej Jubilatce, aby kolejne lata jej życia upłynęły w zdrowiu i pomyślności. Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają oddech w piersiach...

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #2434796 | 94.254.*.* 6 lut 2018 17:04

  BŁOGOSŁAWIEŃSTWA BOŻE NA KOLEJNE LATA DUUUUUUUUUUUUUŻO ZDROWIA .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gość #2434790 | 94.254.*.* 6 lut 2018 16:58

  urodziny

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. § #2433610 | 37.201.*.* 5 lut 2018 09:19

  Duzo dobroci zycze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mibo #2433603 | 178.36.*.* 5 lut 2018 09:09

  Zdrowia, zdrowia i dużo życzliwości od najbliższych

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. czytelnik #2433546 | 5.172.*.* 5 lut 2018 07:30

  Agnieszka nie pisz już

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (17)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages