Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Msza świąteczna w Rumach

2018-12-30 12:00:07 (ost. akt: 2018-12-30 12:02:38)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatorów

Mieszkańcy Rum bardzo przeżywają święta kościelne, jako wspólną tradycję łączącą wymiar duchowy i rodzinny miejsca zamieszkania i poczucia wspólnoty korzeni oraz doświadczeń życiowych. Pasterka zgromadziła wielu mieszkańców.

Kolejna Pasterka, czyli uroczysta msza uczczenie narodzenia Jezusa odbywa się co 3 lata, ze względu na miejscowości wchodzące w skład parafii Bartołty Wielkie, do której należy kaplica w Rumach, wypada dopiero w nadchodzącym roku, ale to nie przeszkodziło grupce zaangażowanych osób, aby stworzyć świąteczny klimat podczas mszy pierwszego dnia Bożego Narodzenia.

Tuż przed jej rozpoczęciem odbyły się mini jasełka wprowadzające wiernych w misterium świąt. Kolędy śpiewane przez zespół Rumianki i słowa wierszy rozpoczęły uroczystą mszę. W skład grupy kolędniczej weszli”: zespól - Dana Kuchcińska – gitara, śpiew, Asia Kubicka – narrator, śpiew, Dorota Kuchcińska, Maryja – Ada Kubicka, Józef – Bogdan Jarząbek, Aniołek – Amelka Gwiazda, Trzej Królowie – Jerzy Świderski, Waldemar Gwiazda, Andrzej Kubicki. Podczas kazania proboszcz Paweł Ostrowski w niezwykle sugestywny sposób przedstawił okoliczności narodzin Jezusa, co miało szczególnie wyjątkowy wymiar w tej małej mazurskiej miejscowści. Mireszkańcy dogłębnie odczuwali opowieść o nocy wigilijnej, jej magią, a zarazem realności wydarzeń: stajnia, zwięrzęta, nocny chłód, oddalenie od ciepłych siedlisk ludzkich. Takie święta mogą zdarzyć się tylko w prawdziwej wsi, zwłaszcza „udekorowanej” śnieżnym krajobrazem. Wszystkim znane kolędy śpiewane naturalnie, Trzej Królowie ubrani w oryginalne szaty księży misjonarzy z Afryki, mieszkańcy wcielający się w biblijne postacie stworzyło klimat do wspólnotowego przeżywania świąt. Pasterka, a w tym roku msza świąteczna jest jakby podsumowaniem mijającego roku w sferze indywidualnej i lokalnej społeczności. Tak jak w prezentowanym wierszu: „Wędrowali szukając prawdy, która wiedzę w mądrość przemienia i „uczy wiary prostego spojrzenia”.

Poranna msza zgromadziła wielu gości oraz mieszkańców wsi, którzy wiedzą, że w Rumach święta mają zawsze wyjątkowy charakter,są świątecznym prezentem, który mogą sobie sami podarować.
Oczywiście nie zabrakło prezentu dla księdza proboszcza i słodkości dla uczestników liturgii serwowanych przez aniołka.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages