Niedziela, 20 września 2020. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Wycieczka Emerytów i Rencistów

2019-12-08 11:56:53 (ost. akt: 2019-12-08 11:59:06)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatorów

Mijający rok w Kole Emerytów i Rencistów obfitował w wiele ciekawych wypraw kulturalno-poznawczych. Na zakończenie tegorocznego sezonu wyjazdów wybrano Białystok i wieczór w operze.

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku – obecnie największa instytucja artystyczna na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejsze centrum kulturalne w tej części Europy, było głównym celem podróży seniorów. Zanim dostąpiliśmy zaszczytu obejrzenia spektaklu “Upiór w operze” spędziliśmy kilka godzin na rozsmakowaniu się miastem. Dosłownie…. Kartacze, kiszka ziemniaczana, żurek, świerzynka, pielemieni, sękacze i…. wszystko smakowało. I właśnie 1 grudnia rozpoczął się jarmark świąteczny. Nastrojowo, smacznie, świetliście. To dla ciała...

Dla ducha, choć nie do końca była wizyta w dawnym Pałacu Branickich, jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Pałac został zniszczony w 1944, odbudowany w latach 1946–1960. Od końca II wojny światowej mieściła się w nim Akademia Medyczna, obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Pod kierunkiem pasjonaty-przewodnika zwiedziliśmy muzeum farmacji, gdzie zapoznaliśmy się z dawnymi gabinetami lekarskimi, które napawały nas lękiem ze względu na “autentyczność” wykonywanych zabiegów. Następnie udaliśmy się na salony, których nie pozostało zbyt wiele (klatka schodowa, sala konferencyjna), wystarczyć musiała więc barwna opowieść przewodnika, nasuwająca refleksję nad niezmiennością ludzkich postaw w biegu historii. Jeszcze krótka wizyta w zimowych ogrodach i ruszamy w miasto. A tu już święta. Pierwszy dzień Świątecznego Jarmarku – przepyszne stoiska, tłumy ludzi i świetlne dekoracje.

Ale to nie jest nasz cel, jedziemy do Opery i czekamy na “Upiora w operze”…. Podziwiamy gmach opery, robimy selfie na szklanych schodach, na czerwonym dywanie, na tle rekalmy sztuki i czujemy “wysoką kulturę”. Musical wszech czasów jest najdłużej granym i najbardziej dochodowym spektaklem w historii Broadwayu. Ponadczasowa historia miłości Upiora do ślicznej sopranistki Christine i niebywale emocjonalna muzyka Webbera od lat zachwyca i wzrusza publiczność na całym świecie. Przedstawienie zostało przeniesione na deski Opery i Filharmonii Podlaskiej z Teatru Muzycznego „Roma” jako produkcja non-replica. Jest to sztuka z niezwykle aktualnym przesłaniem dotyczącym tego, czym najbardziej żyje współczesny człowiek: praca, życie prywatne. Poddajemy się artystom i widzimy w tym teatrze świata siebie i nasze wybory. Sztuka o kulturze, która ma swoje wymagania i o spełnieniu życiowym, które też ma swoją drogę. Właśnie w tym tkwi sukces opowieści o Upiorze – porywa, wzrusza i prowokuje do myślenia, w tym realizujemy siebie w życiu.
Jeśli tak ma wyglądąć kolejny miesiąc życia to niech trwa…

dk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sergej #2840310 | 212.7.*.* 27 gru 2019 20:54

    Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages